İşçinin, herhangi bir neden olsun veya olmasın üzerinde baskı kurularak istifa ettirilmeye çalışılması, işçinin istifaya zorlanması olarak veya mobing olarak adlandırılmaktadır. Maalesef günümüz iş hayatında işçinin istifaya zorlanması (mobing) sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İşverenin bu noktadaki yegane amacı işçinin kıdem tazminatı gibi haklarını vermeksizin iş akdini fesih edebilmektedir. İşçinin yeri değiştirilerek, görevi ağırlaştırılarak, görevi dışında iş yaptırılarak veya buna benzer başka uygulamalar yapılarak istifaya zorlanmasıyla ortaya çıkar. İşçinin bu durumda imzaladığı istifa geçersiz kılınabilecektir. Bunu dava yoluyla ve çeşitli argümanlarla ispat eden işçi, tazminat haklarını iade alabilecektir.

Zorla İstifası Alınan İşçi ve İşsizlik Maaşı

İşçi kendisi istifa etmiş olsa dahi istifası haklı nedene dayanıyorsa işsizlik maaşına hak kazanabilir. Bu hakkın kazanılması için işçinin yargılama süreci sonunda haklı bulunması, mahkeme tarafından düzenlenen ilam ile birlikte iş-kur’a müracaat ederek işsizlik maaşını talep etmesi gerekmektedir.

İşçinin haklılığını ispat bu yazımızda vurgulayacağımız en önemli meselelerden biridir. Bu ispatın ne şekilde yapılacağı, hangi dava yolunun izleneceği konusunda detaylı bilgi için randevu alarak Bursa’da bulunan Hukuk Büromuzu ziyaret edebileceğiniz gibi, iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak online danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>