Devremülk ve devre tatil hakkı birbirlerinden farklı kavramlardır.

Devremülk hakkı; konut olarak kullanmaya elverişli bir yapıdan ya da eklentisinden, ortak maliklerinden her birinin yılın belirli dönemlerinde yararlanma hakkıdır ve bu hak; tapuda düzenlenecek bir senetle kurulur. Ayrıca taraflar, resmi senetten farklı olarak haklarını nasıl kullanacaklarına, taşınmazın korunmasına ve yönetimine ilişkin esasları içeren bir sözleşme düzenleyip, sözleşmeyi tapuda “Beyanlar” hanesine kaydettirirler.
Devre tatil ise; en az 3 yıl süre için düzenlenen ve bu süre zarfında belirli ya da belirlenebilecek 1 haftadan az olamayan dönem için taşınmazın kullanım hakkını içeren sözleşme ile kurulan tatil hakkıdır ve TÜKETİCİ İŞLEMİDİR.


Bu iki kavram çerçevesinde her ne kadar tüketicilere, “Hisseli Gayrimenkul Satım Sözleşmesi” başlığı altında sözleşme imzalatılsa ve buna bağlı olarak tapu devri gerçekleştirilse dahi, imzalanan sözleşme devre tatil sözleşmesi olup sözleşmenin, buna bağlı olarak ödenen paranın iadesi ve tapunun iptali mümkündür.

Bilgi Almak İçin: iletisim@bozokhukuk.com adresi ile iletişime geçebilir veya aşağıda ki iletişim formunu doldurarak mesaj atabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>