Yabancı Kişilerle Yapılan Evlilikler unsurunu taşıyan evlenme ilişkilerine uygulanacak hukukun tayininde; evlenme ehliyeti ve şartları, evlenmenin şekli, evlenmenin hüküm ve sonuçları ile evlilik mal rejimleri bakımından farklı kanunlar ihtilafı kurallarının uygulanması söz konusudur. Bu bakımdan Türk Hukukunda evlenme ehliyet ve şartları eşlerin her birinin evlenme anındaki milli hukukuna tabi kılınmıştır. Bu kapsamda kadının milli hukukundaki koşullar sadece kadına, erkeğin milli hukukundaki koşullar sadece erkeğe uygulanmaktadır.

Evlenme ehliyet ve şartlarına uygulanacak hukukun belirlenmesinde atıf kuralı dikkate alınmaktadır. Evlenme yaşı, evlenme iradesi, akıl hastalığı, evliliğe izin gibi durumlar atıf kuralları kapsamında incelenen hallerden bazılarıdır.

Evlenmenin şekil bakımından tabi olacağı hukuk MÖHUK 13/II. Maddesinde özel bir bağlama kuralına göre düzenlenmiştir. Buna göre evlenmenin şekli, evliliğin gerçekleştirildiği ülkenin hukukuna tabi kılınmıştır. (lex loci celebrationis) Bu nedenle  taraflar isterlerse sadece dini nikahın geçerli bir ülkede; dini nikahla evlenmeleri halinde dahi,  Türk Hukuku bakımından geçerli bir evlilik olarak kabul edilecektir.

Evlenmenin şekil açısından, evlenme yeri hukukuna tabi olması kuralının tek istisnası konsolosluk evlenmeleridir. Sebebi ise konsolosluklarda gerçekleştirilen evliliklere kural olarak konsolosluğun bağlı bulunduğu ülke hukukunun uygulanıyor olmasıdır. Türk hukukunda, yurt dışındaki konsoloslukların ve Türkiye’deki yabancı konsoloslukların hangi koşullarda evlendirme yapabileceği Evlendirme Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Bir diğer husus evliliğin maddi ve manevi hüküm ve sonuçları açısından eşlerin müşterek hukukuna, eşlerin ayrı vatandaşlıkta olmaları halinde eşlerin müşterek mutad mesken hukukuna, bunun da olmaması halinde Türk Hukukuna bağlı olacağıdır.

Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku hakkında detaylı bilgi almak ve bize ulaşmak için bizi arayabilir yada iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>