Sosyal medyanın günümüzde artık en büyük haberleşme ağı olduğu gerçeği herkes tarafından kabul edilmektedir. Her gün daha çok gelişen ve yaygınlaşan sosyal medya, insanların kolay erişim sağlamasından dolayı hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra bir takım olumsuz sonuçları ortaya çıkarmaktadır.

Kişiler sosyal medya hesaplarından her türlü bilgiyi, düşünceyi diğer insanlarla paylaşmaktadırlar. Sosyal medyanın sanal bir ortam olması kişilerin rahatça hareket etmesine sebep olmaktadır. Bu rahatlık, sosyal medya aracılığıyla kişiler hakkında yalan haberlerin kamuoyuna duyurulması sonucu insanların kişilik haklarına zarar verilebilmektedir. Bu durumda kişilik hakları zarar görenlerin maddi ve manevi tazmin haklarının yanı sıra tekzip hakları da mevcuttur.

Tekzip kelime olarak yalanlama, doğru olmadığını açıklama anlamına gelir. Sosyal medyada (Facebook, Twitter, İnstagram vb.) paylaşılan içerik nedeniyle hakları ihlal edildiğini iddia eden kişi tekzip hakkını kullanabilecektir. Buna göre kişinin tekzip hakkının kullanılabilmesi için site içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlali yeterli olup ihlal edilen bu hakkın niteliği önemli değildir; şeref, onur gibi bir kişisel hak ihlal edilmiş olabileceği gibi bir ticari menfaat de ihlal edilmiş olabilir.

Site içeriği nedeniyle hakları ihlal edildiğini iddia eden kişi, öncelikle içerik sağlayıcısına başvuracaktır. Tekzip için içerik ya da yer sağlayıcısına ulaşan kimse kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilecektir. Bu girişimler sonunda sonuç alınamaması durumunda dava yoluna gidilebilir. Alınacak mahkeme kararı sonrası içerik yayından kaldırılabilir ve içerik paylaşan sorumlu kişi hakkında hukuki işlem yapılabilmektedir. Yol açtığı maddi veya manevi zarara göre tazminat talebinde bulunulabilir.

Yalan haber sebebiyle kişilik hakları ihlal edilen kişi maddi ve manevi tazminat hakkına sahiptir. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman hem sürecin doğru yürütülmesi hem de hak kaybına uğramamak için tedbirli olunmalı ve bilişim alanıyla özel ilgilenen bir avukattan hukuki yardım alınması önemlidir.

Bilişim Hukuku hakkında detaylı bilgi almak ve bize ulaşmak için bizi arayabilir yada iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>