Hayatın olağan akışı içerisinde kullanılan şeyler eskir ve yıpranır. Haliyle olağan kullanım süresi boyunca konutta boyanın eskimesi/yıpranması normaldir.

Kiralananın geri verilmesi başlıklı Türk Borçlar Kanunu’nun 334. Maddesi; “Kiracı kiralananı ne durumda teslim almışsa, kira sözleşmesinin bitiminde o durumda geri vermekle yükümlüdür. Ancak, kiracı sözleşmeye uygun kullanma dolayısıyla kiralananda meydana gelen eskimelerden ve bozulmalardan sorumlu değildir. Kiracının, sözleşmenin sona ermesi halinde, sözleşmeye aykırı kullanmadan doğacak zararları giderme dışında, başkaca bir tazminat ödeyeceğini önceden taahhüt etmesine ilişkin anlaşmalar geçersizdir.” hükmünü içermektedir.

İlgili hükümden de anlaşılacağı üzere kiracı, hor kullanma olmadığı müddetçe, tavan kirlenmesi, boya eskimesi gibi durumlarda konutu çıkarken boyatmak zorunda değildir.

Peki sözleşmeye, kiracının taşınmazı boşaltırken boyatması yönünde bir madde konulursa ne olur?

Mecur kiralanırken sözleşmeye; “Boya parası depozitodan düşülecektir.” ya da “Kira sözleşmesi sonunda daire boyalı olarak teslim edilecektir.” Ya da “ Boyalı alındı-boyalı teslim edilecektir.” şeklinde hüküm konulsa dahi konulan hükümler GEÇERSİZDİR.

Kiracı, olağan kullanımdan kaynaklı eskime ve hasarlardan sorumlu değildir. Ancak, evin duvarlarına resim çizilmiş ya da kağıt kaplatılmışsa, bu durumda taşınmaz teslim alındığı şekilde iade edilmelidir.

Daha detaylı bilgi için randevu alarak Bursa’da bulunan Hukuk Büromuzu ziyaret edebileceğiniz gibi, iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak online danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>