İşe iade davası sürerken işçinin kıdem ve ihbar tazminatı talep edip edemeyeceği son zamanlarda merak edilen konulardandır. İşe iade davası açıldığı için işçinin iş akdi askıda olacağı için kıdem ve ihbar tazminatı talepli dava açılamayacağı Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2021/4726 Esas Sayılı İlamıyla vurgulanmıştır.

Yargıtay söz konusu ilamında; “İşe iade davası sırasında iş akdi askıda olduğu için kıdem ve ihbar tazminatı isteğine dair dava açılamaz. Eldeki alacak davasında dava 18/10/2016 tarihinde açılmış olup davanın açılma tarihi itibariyle işe iade davasının da henüz kesinleşmemiş olduğu anlaşılmıştır. Her dava açıldığı tarihteki şartlara göre değerlendirilmesi gerektiğinden iş akdinin askıda olduğu dönem içerisinde açılan kıdem ve ihbar tazminatı talepli davanın, dava tarihi itibariyle dava şartları oluşmadığından usulden reddi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” demekle bu durumu teyit eder nitelikte bir karar vermiştir.

İşe iade davası sırasında kıdem ve ihbar tazminatı talep edilip edilmeyeceğine ilişkin daha detaylı bilgi için Instagram sayfamızda bulunan paylaşımları takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi için randevu alarak Bursa’da bulunan Hukuk Büromuzu ziyaret edebileceğiniz gibi, iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak online danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>